Server Error املاک تبريز - مشاوران املاک تبريز - شبکه املاک تبریز - فروش و پيش فروش - رهن و اجاره

 
  کد :  رمز :      
   
 

 فروش و پيش فروش :   رهن و اجاره :                                                          [ جستجو با جزئيات ]

        
   
 
 Ads by Moshaveran      تغییر سمت و سوی تسهیلات مسکن

تغییر سمت و سوی تسهیلات مسکن

     بزرگنمايي متن   کوچکنمايي متن
 

 

 

وام مسکن ضعف جدی خدمات زیربنایی و روبنایی در مسکن مهر، نمایندگان مجلس را وادار کرده محدودیت های قانونی برای تداوم حمایت های بی رویه از ساخت وسازهای بیرون شهرهای اصلی که در قالب مسکن مهر انجام می شود، در نظر بگیرند.

روز گذشته در جریان بررسی لایحه برنامه پنجم، یک ماده جدید به فصل مسکن با پیشنهاد کمیسیون عمران افزوده شد که با رای بالای نمایندگان به تصویب رسید. براساس این مصوبه از سال اول برنامه، اختصاص 100درصد تسهیلات بانکی بخش مسکن به مسکن مهر ممنوع می شود و حداقل 50 درصد این منابع باید به نوسازی بافت های فرسوده اختصاص پیدا کند.
بافت های فرسوده مناطقی از بهترین قسمت های شهرهای بزرگ از جمله تهران محسوب می شوند که در ماجرای مسکن مهر، به فراموشی سپرده شدند و دولت از سال 86 تصمیم گرفت به جای ساخت وسازهای انبوه در این بافت های قدیمی، مسکن مهر را در زمین های خام حاشیه شهرها، دنبال کند.
در شهر تهران با وجود 3 هزار هکتار بافت فرسوده که قابلیت احداث حداقل 150 هزار واحد مسکونی در آن وجود دارد، ساخت مسکن مهر در داخل شهر ممنوع است و 90 هزار واحد مسکونی مهر برای تهرانی ها در فاصله 30 کیلومتری پایتخت در شهرهای جدیدی که به لحاظ رفت وآمد، خدمات سکونتی و امکانات اولیه زندگی نظیر آب و برق مشکل دارند، در حال احداث است.
اما حالا با تصمیم قانونی مجلس، دولت موظف می شود بافت های فرسوده را شریک مسکن مهر کند و به اندازه ای که به پیمانکاران مسکن مهر وام ارزان قیمت ویژه پرداخت می کند، به انبوه سازان بافت های فرسوده نیز حداقل به همان نسبت پرداخت کند.
انبوه سازان در کلانشهرها از جمله تهران، بافت فرسوده را به زمین های 99ساله بیرون شهرها ترجیح می دهند چون هزینه ساخت در خارج شهر از بابت کرایه حمل ونقل مصالح ساختمانی و دستمزد نیروی کار، به مراتب گران تر از داخل شهر است، اما از روزی که مسکن مهر تعریف شد، به دلیل توقف پرداخت تسهیلات بانکی به سایر طرح های مسکن از جمله بافت فرسوده، انبوه سازان مجبور شدند برای ادامه فعالیت، مسکن مهر را انتخاب و وارد آن شوند.
اکنون پیش بینی می شود با اجرای مصوبه جدید مجلس، مسکن مهر از دو طرف با محدودیت روبه رو شود که طرف اول از ناحیه کاهش خط اعتباری بانکی و طرف دوم از ناحیه خروج سازنده ها از زمین های 99ساله و ورود گسترده آنهابه بافت های فرسوده خواهد بود.
به گزارش دنیای اقتصاد، در حال حاضر سهم بافت های فرسوده از خط اعتباری 7 هزار میلیارد تومانی مسکن مهر، یک هزار میلیارد تومان است که البته این رقم اوایل امسال با اصرار نهاد نوسازی بافت های فرسوده در وزارت مسکن، به این بخش اختصاص یافت. این سهم معادل 14 درصد خط اعتباری مسکن مهر است که فقط برای نوسازی 50 هزار واحد مسکونی در کل کشور، اختصاص داده شده است.
خوشحالی معاون وزیر مسکن از مصوبه مجلس
دیروز در پایان رای گیری پیشنهاد کمیسیون عمران در صحن مجلس، به سراغ معاون وزیر مسکن در امور بافت های فرسوده رفت و ابعاد این مصوبه را از او پرسید. احمد صادقی، مدیر عامل شرکت عمران و بهسازی شهری ضمن اظهار رضایت و خوشحالی از مصوبه اختصاص 50درصد تسهیلات بانکی بخش مسکن به بافت فرسوده، به دنیای اقتصاد گفت: در بافت فرسوده عقب ماندگی تاریخی وجود دارد که با این مصوبه، شرایط برای رفع آن و سرعت بخشیدن به روند نوسازی کاملا مهیا شده است.
صادقی همچنین افزود: 65 هزار هکتار بافت فرسوده در کل کشور وجود دارد که این مناطق حدود 5/2 تا 3 میلیون خانه قدیمی قرار دارد. با نوسازی این خانه ها، حداقل 10 میلیون واحد مسکونی نوساز ایجاد خواهد شد.
معاون وزیر مسکن پیش بینی کرد: با اختصاص حداقل نیمی از تسهیلات بانکی بخش مسکن به بافت های فرسوده، مجموعه این بافت ها ظرف 5 تا 7 سال آینده نوسازی شود. صادقی همچنین گفت: افزایش تعداد وام های قابل پرداخت به انبوه سازان در این بافت ها، سرعت نوسازی را 3 تا 4 برابر افزایش می دهد.
بسته تشویقی پلکانی
معاون وزیر مسکن در امور بافت های فرسوده در ادامه گفت وگو با دنیای اقتصاد اعلام کرد: با توجه به افزایش حجم تسهیلات قابل اختصاص به بافت های فرسوده، در نظر داریم برای سال آینده سقف وام های نوسازی که هم اکنون 20 میلیون تومان است را بالا ببریم.
برای این منظور بسته تشویقی پلکانی در نظر گرفته ایم که در قالب آن، انبوه سازان به نسبت حجم پروژه در دست احداث، از سقف بیشتری از وام برخوردار شوند به این معنی که سازنده یک پروژه 1000واحدی به مراتب بیشتر از سازنده پروژه 100 واحدی، تسهیلات دریافت کند.
صادقی همچنین گفت: برای سال آینده، وام نوسازی افزایش پیدا خواهد کرد که البته این طرح فقط برای انبوه سازان خواهد بود.
معاون وزیر مسکن در پاسخ به این پرسش که آیا بافت های فرسوده در مقایسه با مسکن مهر پتانسیل جذب 3 تا4 هزار میلیارد تومان تسهیلات در سال را دارد، گفت: حجم کار انجام نشده در این بافت ها از این میزان تسهیلات زیادتر است و زمانی که وام های بانکی از مسکن مهر به این سمت هدایت شوند، قطعا سرمایه گذاران ساختمانی نیز هدایت خواهند شد.
صادقی همچنین در پاسخ به اینکه هم اکنون در مسکن مهر بانک مسکن تعهد سنگینی در حد 15 هزار میلیارد تومان دارد که اگر قرار باشد حجم تسهیلات نصف شود، مسکن مهر با مشکل روبه رو می شود، گفت: دولت می تواند سهم مسکن از منابع بانکی را به قدری افزایش دهد که با نصف شدن آن بین مسکن مهر و بافت فرسوده، مسکن مهر آسیب نبیند.
لاهوتی: مسکن مهر هزینه زا است
مهرداد لاهوتی یک عضو کمیسیون عمران مجلس درباره مصوبه حمایت بانکی از بافت های فرسوده به دنیای اقتصاد گفت: مسکن مهر باعث شده محدوده شهرها به صورت طولی گسترش پیدا کند که این مستلزم هزینه سنگین خدمات شهری است در صورتی که در نقاط مرکزی شهرها، بافت هایی داریم که هم از خدمات زیربنایی بهره مند هستند و هم هزینه ساخت در آنها کمتر است.
لاهوتی با اشاره به اینکه در برخی از طرح های مسکن مهر، مشکل خدمات وجود دارد، گفت: مجلس تصمیم خوبی برای هدایت تسهیلات بانکی گرفت که با اجرای آن، بخش زیادی از این تسهیلات باید در بافت های فرسوده صرف شود.
مسکن مهر آب، برق و گاز ندارد؟
در همین زمینه، ابوالقاسم رحمانی، عضو هیات رییسه کمیسیون عمران مجلس نیز به دنیای اقتصاد گفت: با تغییر مسیر تسهیلات بانکی و افزایش حمایت از بافت های فرسوده، ساخت وساز در مسکن مهر که با مشکل آب، برق، گاز و تلفن روبه رو است حل می شود.
وی افزود: دولت باید مسکن مهر را وارد بافت های فرسوده کند تا مالکان خانه های فرسوده با دریافت وام ساخت بتوانند آنجا را نوسازی کنند.
متن مصوبه مجلس
متن مصوبه نمایندگان مجلس درباره بافت های فرسوده در لایحه برنامه پنجم به شرح زیر است: دولت موظف است حداقل 50 درصد از منابع، اعتبارات و تسهیلات اعطایی برای بخش مسکن (طرح های مسکن مهر، مسکن جوانان و نیازمندان و امثالهم) را به اجرای طرح های مذکور در محدوده بافت های فرسوده شهری اختصاص دهد.

منبع : دنیای اقتصادشنبه 6 آذر 89


 
 
 آخرين جستجو ها :

دوبلکسوليعصر اپارتمانهاي شفيع زاده باغميشههواییمارالانکوچه باغ تبريز جديريخوارزمیبردیساتهیهلیدایاعتصامينارمکشهرک باغمیشه مجتمع زمرد سپاه متری صياد شيرازی داخل كوچه متریچخارراهواحدیکارگاه جاده آذرشهرفرهنگنشانيشهریور فروش آپارتمان ائل گليمغازه ساعتتلفني فروش آپارتمان شمس تبریزیلاله تبريز ارديبهشتسينمافرهنگياندامپزشکیآسمانمازندرانآپارتمانتبریزشهرکفرهنگيانمارلانچهاراهبر خوابگاه ب سه راه وليعصرتجلاییحجتیهقوچداشیاهربهدانشكدهکارگاه فروش خانه شمس تبریزیشهرک مهرانشهرغلامیآناخاتونفرودگاهبهاروساختمانتوکلیرجائی فروش آپارتمان الهیهگلدشتقبادبویاغچی فروش وام مسکن در كلاردشتحوالیبوستانینگجهسردرودآپارتمان کوچه باغسبلانمیثاقمهستاننيلوفرمجتمعمکشسرایجمارانجاويدبالاینرسیدهبهاطرافقرباغیهاعبدالمحلاتیپردیس

 
 


شبکه اطلاع رساني املاک و مستغلات شهر تبريز کليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شبکه اطلاع رساني املاک تبريز محفوظ است و هرگونه کپي  اطلاعات ، مطالب و فايل ها بدون مجوز کتبي ممنوع مي باشد.

صفحه اول   |   در باره سايت   |  قوانين و مقررات   |   راهنما   |   تماس                                    Copyright © 2008 - 2019 , All rights reserved for moshaveran.info